Нискооксалатна диета

niskooksalatna-dieta

Общ преглед

Тази диета се фокусира върху храните с ниско съдържание на оксалати и е полезна за хора, които имат образувани камъни в бъбреците, проведени са им изследвания, които сочат вероятност за евентуално образуване на камъни в бъбреците, или за хора с пропускливи черва и такива с хашимото, и/или страдащи от болки в ставите.

В действителност, храните съдържащи оксалати са предимно зеленчуци, бобови и ядки, които в общия случай са изключително полезни храни. В някой определени състояния (като изброените по-горе) обаче, храните съдържащи оксалати биха могли да причинят дразнене в храносмилателната, нервната, а понякога и в имунната система. В някой случаи, като например пропускливи черва, оксалатите биха могли дори да подсилят възпалението в организма.

Ето какво е важно да знаеш, за оксалатите, в случай че имаш пропускливи черва и/или камъни в бъбреците .

Храни, съдържащи оксалати

При необходимост ги избягвай напълно!
  • Зеленчуци – спанак, оризови трици, мисо, царевица, картофи, цвекло, бамя, кейл (освен ако не е сготвен на пара).
  • Плодове –ревен, малини.
  • Зърнени храни – елда, жито.
  • Ядки/семена/бобови растения – дребен бял боб, какао на прах.
На тяхно място включи следните храни:
  • Месо – всякакви пресни и замразени меса.
  • Плодове – ябълки, авокадо, пъпеш, грозде без семки, праскови, сливи.
  • Зеленчуци – аспержи, броколи, карфиол, краставици, маруля, репички, гъби, лук, тиква, червени чушки, ряпа.
  • Млечни продукти – млечните продукти са с ниско съдържание на оксалати, но не се препоръчват при хашимото.
  • Други – босилек, кориандър, кокос (всички вариации), всички растителни масла, горчица, майонеза (само домашно направена или такава без консерванти и синтетични “подобрители”), яйца, мед, шафран, естрагон, ванилия, сол, черен пипер (умерено, ако ти понася).

Кога да се придържаш към този вид хранене?

Можеш да се съмняваш за чувствителност към оксалати, ако имаш някой от следните симптоми:

  • хипотиреоидизъм/хашимото;
  • ставни болки;
  • болки в тялото;
  • парене при уриниране (интерстициален цистит);
  • парене при изхождане ;
  • пропускливи черва;
  • депресия;
  • камъни в бъбреците;

Натрупването на оксалати може също да бъде установено чрез лабораторно изследване.

Най-добрите практики, които да спазваш:

Чувствителността към оксалати може да се дължи на недостиг на хранителни вещества, на дефицит на пробиотични бактерии, както и на недостиг на жлъчен сок. Както и при ензимна недостатъчност.

Следните добавки може да бъдат полезни при проблеми с оксалатите:

  • Пробиотици, съдържащи Bifidobacterium lactis
  • Добавки, съдържащи жлъчка,
  • B6 комплекс.

Примерен хранителен план:

ЗакускаОбядВечеря
bekon-avokado-asperzhiБекон, авокадо и аспержиsupa-ot-avokado-limon-i-skaridiСупа от авокадо, лимон и скаридиpileshki-shishcheta-sas-salataПилешки шишчета със салата

И за финал

Възможно е всички препоръчани от д-р Изабела Уенц диети и протоколи по-скоро да те объркат и демотивират, отколкото да те амбицират да направиш нещо хубаво за себе си.  Ако се изгуби някъде между редовете и огромните списъци с разрешени и забранени храни, които публикуваме последните месеци, то знай, че всички тези принципи са съчетани умело и в лесни стъпки в цялата лечебна програма, която можеш да откриеш в книгата на Изабела “Протоколът Хашимото”. А в готварската си книга “Хашимото: Хранителна фармакология”, допълва тази информация и дава множество (повече от 125) вкусни готварски рецепти, подходящи за протокола, но и извън него. Т.е. ще можеш да готвиш по нея дълго време. Дори и когато не спазваш стриктно протокола.

В този 90 дневен план д-р Уенц е комбинирала всички детайли, така че да не те стресират излишно и е свела нещата само до изпълнение. Споделям с теб, че имаме изключителни положителни обратни връзки от наши читатели, които са приложили протокола и са подобрили осезаемо здравословното си състояние и са се разделили с доста от неприятните симптоми, с които върви хашимото. Също така е важно да спомена, че този протокол може да се прилага и в други случаи, а не само при хашимото.

Важно уточнение!

Протокол означава, че има точни и ясни правила, както и логика в последователността на прилагането на препоръките. Можеш да получиш максимален резултат, само ако прилагаш всички препоръки от него, в посочената последователност и продължителност. Разбира се, можеш да прилагаш периодично само някои от препоръките, но тогава ще имаш и частичен резултат.

И двата варианта са подходящи. Зависи с какво темпо искаш да се движиш. Или ако искаш да напредваш бавно и да не се стресираш прекалено много от някои от препоръките – пропусни ги. Но избери няколко, които ще прилагаш за постоянно.
Ако обаче искаш по-осезаеми резултати – прочети отново книгата! Планирай кога ще започнеш с прилагането на целия протокол и действай! Все пак това са само 90 дни – т.е. 3 месеца, след които ще се разделиш с повечето (а много вероятно) и с всички неприятни симптоми на хашимото.

Източници:
parvoprichinata-800x800
Тиреоидит на Хашимото. Първопричината
hashimoto-800x800
Протоколът Хашимото
hranitelna-farmakologia-800x800
Хашимото: хранителна фармакология

http://kidneystones.uchicago.edu/how-to-eat-a-low-oxalate-diet/

http://www.thevpfoundation.org/lowoxalatefoods.htm
promo-izabela

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Fill out this field
Fill out this field
Моля, въведете валиден имейл адрес.
You need to agree with the terms to proceed