Опасната козметика и как да се спасим от нея

opasnata-kozmetika

В наши дни на всички вече е ясно, че начинът на хранене оказва огромно влияние върху здравословното ни състояние. Избирането на екологично чисти, органични продукти от био производство, като плодове, зеленчуци, дивоуловена риба, месо, яйца и млечни продукти от пасищно отглеждани животни и т.н., се е превърнало в идея фикс за съвременния човек, който се грижи за здравето си и за това на близките си.

Какви грижи обаче полагаме за своя най-голям орган и първа защитна линия – кожата?

Масово продаваните продукти за лична хигиена и грижа, като сапуни, шампоани и балсами за коса, дезодоранти, ексфолианти, маски, тоници, лосиони, кремове, червила, балсами за устни и пр., не само не са полезни, но може да се окажат и вредни или дори опасни за здравето ни. Ако се загледаш в етикетите на любимите си марки, вероятно ще откриеш, че те съдържат цял списък от съставки със сложни наименования, сред които фталати, натриев лаурил и натриев лаурет сулфат, пропилен гликол, полиетилен гликол и прословутите парабени. За тези и други съставки има данни, че предизвикват кожни реакции и раздразнение, патологични изменения в различни органи, хормонални нарушения, стерилитет и дори рак, както и че може да са сред отключващите фактори за редица автоимунни заболявания.

Американската организация с нестопанска цел Environmental Working Group, посветена на проучвания в различни области, свързани с човешкото здраве, е открила 146 козметични съставки, които може да съдържат токсични примеси, и съобщава, че 80% от продуктите за лична хигиена и грижа в световен мащаб включват тези съставки.

Вероятно си готова да възразиш, че купуваш само висококачествени и скъпи козметични продукти от световноизвестни реномирани марки. За съжаление, според д-р Изабела Уенц, автор на книгите „Тиреоидит на Хашимото: Първопричината“, „Протоколът Хашимото“, и „Хашимото: хранителна фармакология“, интернет сайт и фейсбук общност, посветени на автоимунното заболяване тиреоидит на Хашимото дори и в продуктите на най-скъпите марки са откривани тежки метали, като никел, олово, берилий, талий, кадмий и дори арсен. Самата тя споделя в една от книгите си как е получила отравяне с арсен само след няколко нанасяния на гланц за устни, произведен от известна козметична компания.

Какъв е изходът тогава? Трябва ли да се върнем към природата, като оставим кожата, косата и цялото си тяло на естествените им състояния и се откажем от всякаква козметика?

Разбира се, че не е необходимо! Ако държиш да предпазиш организма си от вредното влияние на петролните продукти, парабените, изкуствените аромати и оцветители, консервантите и безбройните други знайни и незнайни съставки в продуктите за лична хигиена и грижа, имаш два варианта за действие. Първият е да използваш само органична козметика, произведена изцяло от натурални продукти (БЕЗ пропилен гликол!) и гарантирано изчистена от всякакви опасни, вредни или съмнителни съставки. Такива козметични продукти се продават по магазините за здравословни храни, както и в някои интернет сайтове, и по правило са доста скъпи, но невинаги.

Другият вариант, който според нас е далеч по-забавен (и несравнимо по-евтин), е да приготвяш козметиката, която ти е необходима, у дома, като използваш само натурални съставки, при това такива, каквито вероятно вече имаш в кухнята си. Звучи като сложно и трудоемко начинание, но съвсем не е такова.

До същия извод стига и американката Ани Строул, гримьор, експерт по естествена красота и редактор на интернет сайт за стил, козметика и „направи си сам“. През 2014 година тя публикува книга със 150 рецепти за красота, направени от изцяло натурални съставки. През 2018 година книгата, „Натурална козметика, приготвена у дома“, е преведена на български език и издадена в България от издателство „Вдъхновения“. В нея може да откриеш вдъхновяващи рецепти за шампоани, измиващи гелове, балсами, маски, кремове и всякакви други продукти, подходящи както за личните разкрасителни ритуали на всяка жена, така и за децата ѝ, а защо не и за приготвяне на оригинални подаръци за близките. За да ти покажем колко бързо, лесно, забавно и евтино може да бъде това, предлагаме на вниманието ти две от рецептите в книгата.

Гланц за устни с цвекло

Необходими продукти:

  • 2 малки глави червено цвекло, сурово, обелено
  • 4 капки прясно изцеден лимонов сок
  • ¼ чаена лъжичка нерафинирано кокосово масло

За тази рецепта трябва да сложиш ръкавици и да постелиш хартия или фолио, за да защитиш ръцете си и повърхностите. Измий и нарежи цвеклото, изцеди сока му със сокоизстисквачка и го прехвърли в малка стъклена купа. Добави лимоновия сок и маслото, след което разбъркай добре. Прехвърли гланца в съвсем малък съд, като използваш капкомер или малка фуния. Нанасяй с четка за устни или, още по-добре, опаковай гланца си в малка рол-он опаковка! Нашият стъклен рол-он с бамбуково покритие е чудесен избор. Тъкмо няма да се притесняваш, че при разнасянето в дамската чанта може да се счупи.

Внимание! Срокът на годност на този гланц не е много дълъг, но пък използването му е истинско удоволствие. Така че претегли плюсовете и минусите и прецени. Нашето мнение е, че направата му определено отнема по-малко време, отколкото да отидеш до любимия си козметичен магазин и да си купиш нов. Не знаем за теб, но ние трудно излизаме от големите козметични магазини за по-малко от 15 минути.

Ревитализираща маска за лице с краставица и авокадо

(подходяща за дехидратирана, повяхнала кожа)

Необходими продукти:

  • ¼ краставица, нарязана
  • 1 авокадо, почистено от костилката и обелено
  • 1 супена лъжица кисело мляко
  • 1 чаена лъжичка мед

Постави съставките в блендера и разбъркай на ниска или средна скорост до получаване на гладка смес. Нанеси маската и я остави да действа в продължение на 20 минути. За пълен спа терапевтичен ефект нарежи останалата краставица на резени и използвай два от тях като тампони за очи. Изплакни старателно с топла вода.

Може би ще са ти интересни следните статии:

Ексфолиращ скраб за устни
Балсам за устни с лавандула
Лосион за успокояване на мускулна треска с мента
Натурални дезодоранти
6 рецепти за домашен серум за очи плюс още полезна информация
Спрей за лесно разресване на косата
Всичко важно за целулита

Препоръчваме ти и книгата „Домашно SPA студио“, в която ще откриеш още фантастични натурални рецепти за разкрасителни и козметични продукти, с които да се поглезиш.

domashno-spa-studio

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Fill out this field
Fill out this field
Моля, въведете валиден имейл адрес.
You need to agree with the terms to proceed