Класическа рецепта за реване в нов вариант – без глутен, без захар и без компромис във вкуса
Днес споделям една класическа рецепта за десерт от тефтерите на нашите баби. Това е рецептата за реване. Адаптирана във вариант без глутен, без захар и без компромис с вкуса. Сервирай този сладкиш охладен за разхладителен десерт през летните жеги.
Когато бях малка не обичах сиропирани сладкиши, защото ми идваха твърде сладки. Чак накъртващи. Когато поотраснах малко и започнах да готвя разбрах защо. Сиропът, с който се залива сладкиша винаги се прави в концентрация 1:1. Тоест равни количества захар и вода. На финала имаме нещо мокро, което е „убито“ от захар и никакъв вкус и аромат.
Реването беше единственото изключение.
По това време обаче майка ми приготвяше реване и го слагаше да се охлади за 24 часа в хладилника. Въпреки че беше невъобразимо сладък, студеният сок го превръщаше в разхлаждащо лакомство за летните жеги.
Няколко десетилетия по-късно се сетих за тази лятна прохлада и реших да пробвам този десерт във вариант с безглутеново брашно и подсладен с ксилитол. И ако преди време сладкишите, в които жълтъците и белтъците се разделяха на две и се разбиваха отделно ме хвърляха в ужас то вече мога да кажа, че е въпрос на пресни продукти и на техника. Сегашният ми миксер е толкова мощен, че няма нужда от притеснения.
Е, да се залавяме за работа.
Ако все пак искаш да пробваш този сладкиш в класическата рецепта замени безглутеновото брашно с обикновено бяло брашно. А ксилитола със захар по избор. Може би е добре да е бяла, защото кокосовата и кафявата ще дадат странен цвят на сладкиша. Увеличи захарта по 2 или дори по 3. Но лично според мен е много, много излишно. Все пак ти решаваш.
Необходими продукти за реване:
- 8 пресни яйца
- 8 супени лъжици безглутеново брашно
- 1 – 2 супени лъжици пресен лимонов сок
Необходими продукти за сиропа:
- 500 милилитра вода
- 200 грама ксилитол на прах
- 2 чаени лъжички домашен екстракт от ванилия
- 4 капки етерично масло от лимон или портокал (опционално за по-добър вкус)
Приготви две дълбоки купи. Счупи яйцата, като отделиш белтъците от жълтъците и ги поставяш в приготвените купи.
Към белтъците прибави лимоновия сок и с миксер разбий на твърд сняг.
Как ще разбереш, че са разбити на твърд сняг?
- Връхчетата на белтъците трябва да са толкова пухкави и леки, че когато вдигнеш миксера да остават на връхчета. Друг полезен тест е, когато обърнеш купата и яйцата на мърдат. Но внимавай с този тест.
- Отделно разбий жълтъците.
- Прибави жълтъците към разбитите на пяна белтъци и с шпатула, бавно и внимателно смеси до еднородна смес.
- Растели сместа в леко намазана с масло тавичка и поръсена с брашно. Заравнни сместта и постави в предварително нагрята на 180 градуса фурна.
- През това време приготви „захарния“ сироп, като прехвърлиш всички продукти в блендер и разбиеш на максимална мощност. Това е. Сиропът е готов.
- Печи за около 25-30 минути до като суха клечка за зъби, забодена в центъра излезе суха. Нарежи горещия блат на парчета и залей със студения „захарен“ сироп. Остави да се охлади поне за няколко часа в хладилник. За перфектен резултат 24 часа.
Гарнирай сладкиша по твой вкус. Може да го полееш с малко разтопен шоколад, счукани какаови зърна, орехи, бадеми, лешници, разбира кокосова сметана, сладолед от банан, листенца мента или физализ.