Рецепта за шипков оцет

shipkov-ocet

Ако си почитател на гурме кулинарията, вероятно са ти попадали доста различни видове оцет, с най-разнообразни съставки и вкусове. Има такива с нар, черници, от кокос, смокини и прочее. Аз дори съм опитвала домашен оцет от вино от пелин. Уникално вкусен!

Днес ще ти представим обаче една рецепта от новата книга на „Вдъхновения“ „Супербилките адаптогени. Най-добрите адаптогени за намаляване на стреса, за здраве, красота и благополучие“. Чийто автор Рейчъл Ландън ни препоръчва в нея. И това е оцет от шипки. В книгата ще откриеш още над 200 рецепти за храна, козметика и билкови тинктури и рецепти.

Ние избрахме този оцет и защото е по-специфичен, и защото се подготвя лесно, и защото предстои сезонът на шипките. Но най-вече избрахме този оцет, защото Рейчъл ни споделя, че гаргарата с този домашен лек успокоява възпаленото гърло. Може също да се смеси с гореща вода и мед и да се пие като топъл или охладен тоник за лечение на настинка и грип. Добавянето на няколко капки и/или резена лимон ще подсилят вкуса и ефекта.

Задължително пробвай! Използвай сух, топъл и слънчев ден, за да си направиш разходка на някоя чиста поляна. Ще се заредиш с много енергия, ще неутрализираш стреса, натрупан през седмицата, и ще набереш малко шипки за зимата.

Част от тях можеш да изсушиш и да използваш за чай. А с част от тях приготви оцета по следната рецепта.

Необходими продукти:

  • 3 чаени чаши шипки
  • 500 милилитра (или количество според големината на съда, който ще използваш) висококачествен ябълков оцет

Нацепи с нож няколко чаши почистени и изсушени шипки. Прехвърли ги в буркан с плътно затваряща се капачка. Залей ги с висококачествен ябълков оцет.

Остави ги да се инфузират на перваза на слънчев прозорец в продължение на 4 – 6 седмици. След това прецеди шипковия оцет и го пресипи в чисто шише.

Разреди 1 супена лъжица с малко топла вода за гаргара или в чаша вода за гореща инфузия с мед. Може да добавиш и мащерка, за да придадеш на инфузията още противовирусна и антибактериална сила.

Оцетът може да се използва и в дресинги за салати.

Ще се радвам да ни споделиш дали ти е харесал оцетът. А за още слънчеви билкови рецепти – погледни в книгата на Рейчъл Ландън „Супербилките адаптогени. Най-добрите адаптогени за намаляване на стреса, за здраве, красота и благополучие“.

superbilki-adaptogeni-za-blagopoluchie

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Fill out this field
Fill out this field
Моля, въведете валиден имейл адрес.
You need to agree with the terms to proceed