Физиологията на втория мозък
Чували ли сте някога твърдението: „Червата са вторият мозък“? Независимо дали това е първият, или хилядният път, когато четете тези думи, те, изглежда, се утвърждават като все по-верни с всеки изминал ден. Когато почувствате жегването от отхвърлянето, болката от самотата или това тихо гласче на интуицията за нещо или някого не си въобразявате, че го усещате в червата. Ето това е втория мозък.
Всички емоции могат да доведат до промени във функционирането на червата
Независимо какви са те – от тъга през вълнение до страх, могат да доведат до промени във функционирането на червата.
Червата и мозъкът си комуникират директно и двупосочно по много реален начин.
Случвало ли ви се е:
- Да погледнете чиния с вкусна храна и веднага да установите, че стомахът ви къркори?
- А да се чувствате нервни и да загубите апетит?
- Или пък да не спите цяла нощ и после през целия следващ ден да жадувате за захар?
Всичко това е проявление на факта, че червата ви са вашият добър стар втори мозък.
През последните няколко години учените успяха да задълбочат разбирането ни за тази връзка, като откриха зависимости между състояния на психичното здраве, като тревожност и депресия, и червата. В новата книга на д-р Уил Коул ще се потопим във великолепния и мистериозен свят на червата, включително ще разберем какви са новостите в изследванията на връзката черва – мозък и как особеностите на червата влияят на здравето ни всеки ден. Ще започнем от самия център на всичко – чревния микробиом.
Ще приложим и 21 дневен план за възстановяване връзката между червата и чувствата. За всеки ден се предоставя по един съвет или елемент на действие за всеки от двата аспекта на здравето, които са еднакво важни.
Повече информация и пълен план за действие виж в новата книга на д-р Уил Коул.
Можеш да я разгледаш тук: