Осъзнатост. Що е то? И струва ли си да практикуваме майндфулнес
Практиките за майндфулнес (осъзнатост) набират популярност по целия свят и това не е случайно. В нашия забързан и свръхтехнологичен свят тези практики стават все по-необходими. Не само за поддържане на психическото здраве, но и за да ни помагат да останем продуктивни, креативни и физически здрави. В тази статия ще разбереш защо препоръчваме практиките за осъзнатост. А скоро очаквай и 20 начина, по които майндфулнес може да подобри твоето здраве и благополучие, както и съвети за включването на тези практики в ежедневието ти.
Какво е осъзнатост или майндфулнес?
Често чуваме термина „майндфулнес“ (взет от английския mindfulness, в превод осъзнатост), но какво всъщност означава той? Въпреки че научните, медицинските и непрофесионалните общности все още не са постигнали единодушие по въпроса, изследователите се опитват да формулират кратка дефиниция.
Накратко, майндфулнес е практиката на осъзнаване на нашите мисли, чувства, телесни усещания и заобикалящата ни среда в настоящия момент, вместо да се фокусираме върху миналото или бъдещето. Това състояние на присъствие в настоящето е съпроводено с неосъждащо отношение. Майндфулнесът е умение. То се развива с времето; не може да се усвои за един уикенд или семинар. Част от радостта от осъзнатостта е, че можем непрекъснато да я практикуваме и да се развиваме през целия си живот.
Нашият съвременен свят често се характеризира с неосъзнато състояние на съществуване.
Многобройните дигитални разсейвания, които се борят за вниманието ни, склонността ни да запълваме графика си докрай и убеждението, че заетостта е равна на успех, водят до състояние на постоянна активност. Така губим връзка със себе си и настоящия момент. Осъзнатостта е перфектната – и необходима – „противоотрова“ за съвременния живот. Тя може да помогне да се коригира еволюционното несъответствие между нашите древни биологични особености и съвременната среда.
Еволюционна перспектива към майндфулнеса
Крис Кресър често обсъжда концепцията за еволюционното несъответствие – идеята в еволюционната биология, че нашите гени, физиология и биология не са в синхрон със съвременната среда, в която живеем. Според тази хипотеза това несъответствие между нашата биология и съвременните условия е основен причинител на хроничните заболявания. Интересното е, че нуждата от осъзнатост в съвременния свят също е свързана с тази хипотеза.
Може да се каже, че осъзнатостта е също толкова важна, колкото здравословното хранене и начин на живот за преодоляване на еволюционното несъответствие и за живот без хронични заболявания.
Новопоявилите се изследвания показват, че съвременната човешка нужда от майндфулнес има своите корени в нашата еволюционна история. Човешкият мозък е оборудван с мощен „невронен софтуер“, който управлява различни „програми“ като език, решаване на проблеми и социални взаимодействия. Тези програми ни помагат да си спомняме миналото, да планираме бъдещето и да мислим критично за нашите действия. Това е донесло неописуеми ползи за нашия вид. Нашият сложен невронен софтуер ни прави това, което сме днес, но има и своите недостатъци.
На първо място, човешката културна еволюция, улеснена от нашия мозък, е изпреварила биологичната ни еволюция, създавайки еволюционно несъответствие. Културната еволюция е довела до много полезни изобретения като компютъра и интернет. Въпреки това тези технологии също имат значителни негативни ефекти върху здравето ни. Непрекъснатият поток от информация, чрез интернет и социалните медии, както и други нови стресови фактори и стимули в нашата среда, се различават значително по количество и интензивност от въздействията, изпитвани от нашите предци ловци-събирачи през 99% от човешката история. Нашият невронен софтуер не е пригоден да се справя с този тип хронични, интензивни стимули. Това води до неадаптивни резултати като тревожност, руминация, нарушения на вниманието и неспособност за концентрация.
Стресовата реакция „бий се или бягай“, предизвикана от нашата съвременна околна среда, активира древен, еволюционно запазен модел на генна експресия, наречен „консервирана транскрипционна реакция към бедствие“ (CTRA).
Според еволюционните биолози периодичното активиране на CTRA вероятно е било полезно за нашите предци, като е свързвало реакцията „бий се или бягай“ с експресията на провъзпалителни гени. Te осигуряват защита срещу бактериални инфекции от рани. Това е било изгодно, защото основните активатори на реакцията „бий се или бягай“ са били преследването от опасен хищник, раняването по време на лов или в битка. В съвременния свят обаче, където стресът е постоянен, CTRA предлага малка полза. Всъщност активирането на CTRA в наши дни е свързано с хронични възпалителни заболявания. В крайна сметка те намаляват нашето здраве и оцеляване.
Съвременната ни среда, богата на стимули, има своите недостатъци. Въпреки това малцина от нас биха предпочели да живеят без интернет, социални медии, смартфони и други невероятни продукти на съвременната човешка изобретателност. За щастие, новопоявилите се изследвания показват, че положителните психологически процеси, като осъзнатостта, могат да отслабят CTRA. Това ни дава възможност да живеем здравословно в съвременния свят, без да страдаме от всички неблагоприятни последици от нашата среда.
По този начин майндфулнесът се явява мощен инструмент за преодоляване на еволюционното несъответствие и оптимизиране на нашето дългосрочно здраве. Без да ни принуждава да се оттегляме от съвременния живот.
Искаш ли да започнеш да практикуваш осъзнатост още сега?
Вземи 20 работни листа още сега!