Класическа рецепта за реване в нов вариант – без глутен, без захар и без компромис във вкуса

Днес споделям една класическа рецепта за десерт от тефтерите на нашите баби. Това е рецептата за реване. Адаптирана във вариант без глутен, без захар и без компромис с вкуса. Сервирай този сладкиш охладен за разхладителен десерт през летните жеги.

 

Когато бях малка не обичах сиропирани сладкиши, защото ми идваха твърде сладки. Чак накъртващи. Когато поотраснах малко и започнах да готвя разбрах защо. Сиропът, с който се залива сладкиша винаги се прави в концентрация 1:1. Тоест равни количества захар и вода. На финала имаме нещо мокро, което е „убито“ от захар и никакъв вкус и аромат.

Реването беше единственото изключение.

По това време обаче майка ми приготвяше реване и го слагаше да се охлади за 24 часа в хладилника. Въпреки че беше невъобразимо сладък, студеният сок го превръщаше в разхлаждащо лакомство за летните жеги.

 

Няколко десетилетия по-късно се сетих за тази лятна прохлада и реших да пробвам този десерт във вариант с безглутеново брашно и подсладен с ксилитол. И ако преди време сладкишите, в които жълтъците и белтъците се разделяха на две и се разбиваха отделно ме хвърляха в ужас то вече мога да кажа, че е въпрос на пресни продукти и на техника. Сегашният ми миксер е толкова мощен, че няма нужда от притеснения.

 

Е, да се залавяме за работа.

Ако все пак искаш да пробваш този сладкиш в класическата рецепта замени безглутеновото брашно с обикновено бяло брашно. А ксилитола със захар по избор. Може би е добре да е бяла, защото кокосовата и кафявата ще дадат странен цвят на сладкиша. Увеличи захарта по 2 или дори по 3. Но лично според мен е много, много излишно. Все пак ти решаваш.

 

Необходими продукти за реване:

  • 8 пресни яйца
  • 8 супени лъжици безглутеново брашно
  • 1 – 2 супени лъжици пресен лимонов сок

Необходими продукти за сиропа:

  • 500 милилитра вода
  • 200 грама ксилитол на прах
  • 2 чаени лъжички домашен екстракт от ванилия
  • 4 капки етерично масло от лимон или портокал (опционално за по-добър вкус)

 

Приготви две дълбоки купи. Счупи яйцата, като отделиш белтъците от жълтъците и ги поставяш в приготвените купи.

Към белтъците прибави лимоновия сок и с миксер разбий на твърд сняг.

 

Как ще разбереш, че са разбити на твърд сняг?
  • Връхчетата на белтъците трябва да са толкова пухкави и леки, че когато вдигнеш миксера да остават на връхчета. Друг полезен тест е, когато обърнеш купата и яйцата на мърдат. Но внимавай с този тест.
  • Отделно разбий жълтъците.
  • Прибави жълтъците към разбитите на пяна белтъци и с шпатула, бавно и внимателно смеси до еднородна смес.
  • Растели сместа в леко намазана с масло тавичка и поръсена с брашно. Заравнни сместта и постави в предварително нагрята на 180 градуса фурна.
  • През това време приготви „захарния“ сироп, като прехвърлиш всички продукти в блендер и разбиеш на максимална мощност. Това е. Сиропът е готов.
  • Печи за около 25-30 минути до като суха клечка за зъби, забодена в центъра излезе суха. Нарежи горещия блат на парчета и залей със студения „захарен“ сироп. Остави да се охлади поне за няколко часа в хладилник. За перфектен резултат 24 часа.

Гарнирай сладкиша по твой вкус. Може да го полееш с малко разтопен шоколад, счукани какаови зърна, орехи, бадеми, лешници, разбира кокосова сметана, сладолед от банан, листенца мента или физализ.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Fill out this field
Fill out this field
Моля, въведете валиден имейл адрес.
You need to agree with the terms to proceed