Лимонов пай
„Когато животът ти поднесе лимони, направи си… лимонов пай!“ Идеален е и за подсилване на празничното настроение, особено споделен с любимите ни хора.
Винаги съм обичала комбинацията от сладко-кисели нотки в сладкишите. Затова и тук в блога можеш да видиш доста такива експерименти, като например едни от любимите ми лимонови бисквити. Лесни, ефектни и феноменално вкусни.
Днес отново те приканвам да мислиш извън шаблона с една изпитана в моята бивша сладкарница рецепта за лимонов пай. Както и да ти дам и кето вариант – без мед и кленов сироп. Но първо искам да ти представя рецептата във вида, в който я сервирахме на клиентите ни в сладкарницата. Предполагам, няма нужда да ти казвам, че имаше много почитатели.
Още нещо важно! В рецептата използвам етерично масло. Повече за принципите на готвене с етерични масла можеш да видиш в книгата “Етерични масла за по-добро чревно здраве“. И една изненада – сега можеш да я вземеш и като подарък към новия ни ПРОМОпакет книги “Здравословно и вкусно готвене за всеки ден“. Всички книги в промопакета са палео и/или нисковъглехидратно ориентирани. От тях можеш да научиш и много трикове и начини за подобряване на организацията в кухнята. И понеже предстоят празници, ще ти обърна внимание, че са идеални и за подарък!
Необходими продукти:
За блата:
- 80 грама кокосово масло (разтопено)
- 60 грама кленов сироп
- 160 грама кокосово брашно
- 20 милилитра вода
За крема:
- 200 грама кашу (накиснато за 4 до 6 часа)
- 150 грама мед
- 3 био лимона – ще използваме и корите (настъргани), и сока (около 100 милилитра)
- 3 капки етерично масло от лимон (по желание)
- 100 милилитра вода
- 180 грама разтопено кокосово масло
- 30 грама семена от чиа
Начин на приготвяне:
Предварителна подготовка на лимоните
Ако не разполагаш с био лимони, трябва да знаеш, че не е най-добрата идея да ползваш корите им, макар това да е една от класическите подправки за сладкиши. Затова накисни лимоните във вода – колкото да ги покрие, и добави 1 супена лъжица нефилтриран натурален ябълков оцет и 1 чаена лъжичка сода за хляб. Оцетът и содата ще премахнат немалка част от пестицидите. Достатъчно е да постоят 20 – 30 минути. Изплакни ги. Аз прилагам тази процедура дори и когато използвам био лимони. Ако използваш етерично масло от лимон, подходящо за готвене, можеш да пропуснеш тази стъпка и да не слагаш корите от лимон. Маслото ще придаде достатъчно аромат на сладкиша.
Подготовка на блата
- Загрей фурната на 200º C. Подготви форма за торта с диаметър 24 или 26 см. Ако е по-малка, просто паят ще стане по-висок. Ако е по-голяма обаче, ще стане прекалено нисък. Ако формата ти е по-голяма, увеличи дозата.
- Смеси всички течни съставки за блата. Добави кокосовото брашно и разбъркай. Трябва да работиш много бързо, защото кокосовото брашно е силно хигроскопично и бързо ще поеме течните съставки.
- На дъното на формата сложи хартия за печене и изсипи сместа за блата. Заравни хубаво. Трябва да притиснеш много силно, за да стане хрупкава, равномерна бисквитка. Изпечи за 10-ина минути в предварително загрятата фурна и остави блата да изстине.
Подготовка на крема
- Смеси всички съставки за крема без семената от чиа и ги разбий в блендера. Разбивай, докато получиш пухкав крем.
- На финала добави семената от чиа и разбъркай, за да се смесят добре.
- Когато блатът е достатъчно изстинал, добави крема и прибери пая в хладилника. Необходими са му няколко часа, за да стегне добре кокосовото масло.
- Украси по желание и сервирай с настроение.
Как да направиш този сладкиш в кето вариант?
Ето идеи как да замениш меда и кленовия сироп, без сладкиша да губи от своята прелест.
В блата: Пропусни кленовия сироп и водата. Замени ги с 2 яйца и 1 супена лъжица ксилитол или еритритол.
В крема: Махни меда, замени го със 100 грама кокосов крем. Добави 100 грама ксилитол или еритритол и не пропускай етеричното масло. Добави и още 100 милилитра вода.
Още КЕТО рецепти: