Нискооксалатна диета
Общ преглед на диета с ниско въдържание на оксалати
Тази диета се фокусира върху храните с ниско съдържание на оксалати и е полезна за хора, които имат образувани камъни в бъбреците, проведени са им изследвания, които сочат вероятност за евентуално образуване на камъни в бъбреците, или за хора с пропускливи черва и такива с хашимото, и/или страдащи от болки в ставите.
В действителност, храните съдържащи оксалати са предимно зеленчуци, бобови и ядки, които в общия случай са изключително полезни храни.
В някой определени състояния (като изброените по-горе) обаче, храните съдържащи оксалати биха могли да причинят дразнене в храносмилателната, нервната, а понякога и в имунната система. В някой случаи, като например пропускливи черва, оксалатите биха могли дори да подсилят възпалението в организма.
Ето какво е важно да знаеш, за оксалатите, в случай че имаш пропускливи черва и/или камъни в бъбреците .
Храни, съдържащи оксалати:
При необходимост ги избягвай напълно!
- Зеленчуци – спанак, оризови трици, мисо, царевица, картофи, цвекло, бамя, кейл (освен ако не е сготвен на пара).
- Плодове –ревен, малини.
- Зърнени храни – елда, жито.
- Ядки/семена/бобови растения – дребен бял боб, какао на прах.
На тяхно място включи следните храни с ниско съдържание на оксалати, като:
- Месо – всякакви пресни и замразени меса.
- Плодове – ябълки, авокадо, пъпеш, грозде без семки, праскови, сливи.
- Зеленчуци – аспержи, броколи, карфиол, краставици, маруля, репички, гъби, лук, тиква, червени чушки, ряпа.
- Млечни продукти – млечните продукти са с ниско съдържание на оксалати, но не се препоръчват при хашимото.
- Други – босилек, кориандър, кокос (всички вариации), всички растителни масла, горчица, майонеза (само домашно направена или такава без консерванти и синтетични “подобрители”), яйца, мед, шафран, естрагон, ванилия, сол, черен пипер (умерено, ако ти понася).
Кога да се придържаш към хранене с ниско съдържание на оксалати?
Можеш да се съмняваш за чувствителност към оксалати, ако имаш някой от следните симптоми:
- хипотиреоидизъм/хашимото;
- ставни болки;
- болки в тялото;
- парене при уриниране (интерстициален цистит);
- парене при изхождане ;
- пропускливи черва;
- депресия;
- камъни в бъбреците;
Натрупването на оксалати може също да бъде установено чрез лабораторно изследване.
Най-добрите практики, които да спазваш:
Чувствителността към оксалати може да се дължи на недостиг на хранителни вещества, на дефицит на пробиотични бактерии, както и на недостиг на жлъчен сок. Както и при ензимна недостатъчност.
Следните добавки може да бъдат полезни при проблеми с оксалатите:
- Пробиотици, съдържащи Bifidobacterium lactis
- Добавки, съдържащи жлъчка,
- B6 комплекс.
Примерен хранителен план:
Закуска | Обяд | Вечеря |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
И за финал
Възможно е всички препоръчани от д-р Изабела Уенц диети и протоколи по-скоро да те объркат и демотивират, отколкото да те амбицират да направиш нещо хубаво за себе си. Ако се изгуби някъде между редовете и огромните списъци с разрешени и забранени храни, които публикуваме последните месеци, то знай, че всички тези принципи са съчетани умело и в лесни стъпки в цялата лечебна програма, която можеш да откриеш в книгата на Изабела “Протоколът Хашимото”. А в готварската си книга “Хашимото: Хранителна фармакология”, допълва тази информация и дава множество (повече от 125) вкусни готварски рецепти, подходящи за протокола, но и извън него. Т.е. ще можеш да готвиш по нея дълго време. Дори и когато не спазваш стриктно протокола.
В този 90 дневен план д-р Уенц е комбинирала всички детайли, така че да не те стресират излишно и е свела нещата само до изпълнение. Споделям с теб, че имаме изключителни положителни обратни връзки от наши читатели, които са приложили протокола и са подобрили осезаемо здравословното си състояние и са се разделили с доста от неприятните симптоми, с които върви хашимото. Също така е важно да спомена, че този протокол може да се прилага и в други случаи, а не само при хашимото.
Важно уточнение!
Протокол означава, че има точни и ясни правила, както и логика в последователността на прилагането на препоръките. Можеш да получиш максимален резултат, само ако прилагаш всички препоръки от него, в посочената последователност и продължителност. Разбира се, можеш да прилагаш периодично само някои от препоръките, но тогава ще имаш и частичен резултат.
И двата варианта са подходящи. Зависи с какво темпо искаш да се движиш. Или ако искаш да напредваш бавно и да не се стресираш прекалено много от някои от препоръките – пропусни ги. Но избери няколко, които ще прилагаш за постоянно.
Ако обаче искаш по-осезаеми резултати – прочети отново книгата! Планирай кога ще започнеш с прилагането на целия протокол и действай! Все пак това са само 90 дни – т.е. 3 месеца, след които ще се разделиш с повечето (а много вероятно) и с всички неприятни симптоми на хашимото.
Източници:



ю