И още слънцезащита
Лято, море и слънце. Няма как да подминем темата слънцезащита. Вече ти споделихме препоръките на д-р Сара Балантайн за 3 добавки, които могат да ни предпазят от слънчево изгаряне . Но какво още можем да направим, за да се насладим максимално на най-прекрасния сезон от годината? Разбира се, най-важно е да подберем подходящия продукт за слънцезащита. Има обаче и още някои неща, с които бихме искали да те запознаем.
На първо място е кокосовото масло
Полинезийците, които традиционно носят много малко дрехи, от поколения насам се излагат на горещото ярко слънце, но въпреки това имат красива и здрава кожа, без дефекти. Причината е, че те ядат кокосови орехи и използват маслото като лосион за тяло. Маслото се абсорбира в кожата и в структурата на клетките на съединителните тъкани, като ограничава вредите, които прекомерното излагане на слънце може да причини. Реално храната им помага за слънцезащита.
Разликата между кокосовото масло и другите кремове и лосиони е, че последните са направени, за да носят незабавно, но временно облекчение. Кокосовото масло, от друга страна, не само осигурява бързо облекчение, но освен това помага и в процеса на оздравяване и възстановяване на кожата. Повечето лосиони не оказват дълготраен ефект върху кожата, а в действителност някои дори ускоряват процеса на стареене.
Защо трябва да поемаш риска непрекъснато да увреждаш кожата си, когато може лесно да използваш кокосово масло, за да възвърнеш младежкия ѝ вид?
Кокосовото масло е идеалният естествен лосион за слънцезащита, който не съдържа никакви химикали.
Това е единственото средство за слънцезащита, което използва д-р Брус Файф, автор на книгата ни „Чудото кокосово масло“.
Кокосовото масло осигурява на кожата защита от вредните слънчеви лъчи, като в същото време позволява на тялото постепенно да се адаптира и да издържа на все по-големи дози от тях. За разлика от слънцезащитните средства, кокосовото масло не блокира непременно UV лъчите (с което не спира и синтеза на витамин D), а дава възможност на тялото да се приспособи естествено към слънцето, като с течение на времето по естествен път увеличава нивото на поносимост на тялото към него. Д-р Брус Файф изследва кокосово масло почти през цялата си докторска практика. В книгата му „Чудото кокосово масло“ освен многобройните ползи и приложения на кокосовото масло, споделя доста интересни случаи от практиката си. Естесвено кокосово масло е много подходящо и за отслабване, но ако ти е интересна темата и си почитател (или пък скептично настроен към кокосово масло), то не пропускай да прочетеш книгата му.
По-скоро препоръчвам хората да започнат да нанасят кокосово масло върху кожата си и в продължение на няколко дни или седмици постепенно да увеличават времето, през което се излагат на слънчевите лъчи, отколкото да излязат навън и веднага да прекарат шест часа на слънце. Тъй като има различни видове кожа, нивото на поносимост на всеки човек към слънцето е различно, така че всеки трябва да експериментира, излагайки се всеки ден по малко повече на слънце, докато достигне до степен на излагане, при която се чувства комфортно.
Кокосово мляко срещу слънчево изгаряне
В много „кокосови“ държави кокосовото мляко е популярно средство срещу слънчево изгаряне. Просто натопете памучен тампон в млякото и нанесете върху изгореното място. Това понижава телесната температура, успокоява червенината и изгарянето и подпомага бързото възстановяване. Повторете при необходимост. И все пак преди всичко внимавайте със слънцето!
Преди да премина към рецептата за слънцезащитен лосион и силата на ароматерапията и за слънцезащита, искам да спомена още една хранителна добавка, която може да ни предпази от вредните слънчеви лъчи. Това е:
Спирулина
В доста научни изследвания вече е доказано, че спирулината притежава ДНК-стабилизиращ ефект, поради което предпазва клетките от радиация. Освен това екстрактът от спирулина защитава и човешките стволови клетки.
Ползите от спирулината при деца, жертви на чернобилската авария, също са документирани. Децата от Чернобил основно са пострадали при консумация на радиационно отровени храни, отглеждани върху радиоактивна почва. Техният костен мозък е бил повреден, което е довело до имунодефицит и невъзможност да произвежда нормално червени и бели кръвни клетки. Въпросните деца страдат от анемия или алергични реакции. Изследвания, проведени в Института по радиационна медицина в Минск, Беларус (1990-1991 година) показват, че приемът на спирулина (5 грама на ден за поне 20 дни) води до намаляване на отделената в урината радиоактивност с 50%, а Т-клетъчните супресори и полезните хормони се повишават.
Доклад от 1993 година показва, че спирулината води до намаляване на радиационната доза в замърсени храни.
Как това може да ни помогне относно слънцето?
Препоръката на Дейвид Улф, експертът по суперхрани, е да приемаме спирулина в продължение на един месец, преди да отидем на дълго море. Приемът е спрямо дозата, указана на опаковката. Според Улф, тази програма помага на тялото да се подготви и да се адаптира по-лесно към вредните UV лъчи. И да, спирулината не е най-приятната храна, затова, ако не ви понася, вземете си добавка на капсули или таблетки.
А сега най-приятната част – ароматерапията.
Споделяли сме неведнъж ползите от ароматерапията. А знаеш, че имаме и най-добрата библиотека с книги, посветени на темата, от водещите експерти в света.
Какво е важно да знаем, преди да пристъпим към употребата на ароматерапията по отношение на слънцезащитата?
Фоточувствителност
Някои етерични масла (главно цитрусовите) съдържат съставки, които абсорбират слънчевата светлина/UV лъчите и това усилва ефекта на слънцето върху кожата. Използването на тези масла преди излагане на слънце или посещение в солариум може да увеличи опасността от хиперпигментация, слънчево изгаряне, образуване на мехури или обрив. Следващите масла трябва да се избягват преди излагане на UV лъчи: бергамот, грейпфрут, лайм, лимон, лимонова трева, мандарина, портокал.
Повече по темата и всички останали начини да употребяваш етеричните масла безопасно, ефективно и в домашни условия можеш да научиш от книгите ни, посветени на ароматерапията. А сега към рецептата.
Слънцезащитно масло
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- ¾ чаша кокосово масло
- 2 супени лъжици масло от карите
- 1 супена лъжица масло от нар
- 1 супена лъжица масло от малинови семки
- 20 капки етерично масло от лавандула
- 10 капки етерично масло от смирна
- 2 супени лъжици цинков оксид
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
- Сипи 5 сантиметра вода в малка тенджерка и я постави на средносилен огън.
- Смеси кокосовото масло, маслото от карите и маслото от нар в стъклен буркан. Постави буркана в тенджерата и бъркай, докато маслата се разтопят и смесят.
- Добави цинковия оксид и етеричните масла и разбъркай добре.
- Извади буркана от тенджерата и съхранявай на хладно място.
Където и да решиш да почиваш това лято, не забравяй да са погрижиш добре за кожата си. Още съвети и начини да се подготвиш за ваканцията ще откриеш в статията ни „Готова ли си за лятото?“. А следващата седмица ще продължим темата.
А ако искаш още лесни и ефективни рецепти за натурална козметика можеш да провериш в книгите ни Домашно SPA студио, Натурална козметика, приготвена у дома и 600 ароматерапевтични рецепти.
Книгите можеш да купиш и в промопакет: