РОДИОЛА (Златен корен) –  тонизиращо средство, което балансира жизнената сила на тялото

Rhodiola_ rosea_zlaten_koren

Родиолата е билка адаптоген, която принадлежи към семейство Дебелецови. Известна е още като златен корен или розов златовръх. Тя има корени, които миришат на роза, и се среща предимно в Северното полукълбо. Качественият екстракт от корените на родиола трябва да мирише на роза заради съдържанието си на гераниол, който му придава този аромат.

Тази устойчива многогодишна билка обича голямата надморска височина със сухи, песъчливи почви. Тя израства до 75 сантиметра на височина и има дебели сукулентни листа и кръгло съцветие от малки жълти или розови цветове на върха.

Родиолата е супербилка, която ни подкрепя във времена на физически, емоционален и предизвикан от околната среда стрес. Смята се, че тя превъзхожда женшена в способността за справяне с екстремен стрес. Освен това ни помага да метаболизираме серотонина, хормона на щастието.

Билката е изпробвана и използвана от руските спортисти за подобряване на представянето както в умствен, така и във физически план и за ускоряване на възстановяването. Тя подпомага имунната функция, балансира кръвната захар, енергизира тялото, за да намали умората, и повишава фертилността както при мъжете, така и при жените.

В своя медицински текст De Materia Medica от I век гръцкият лекар Диоскурид първи документира растението, което той нарича Rodia riza. Карл Линей, известният шведски ботаник и основоположник на таксономията, го прекръства на Rhodiola rosea заради подобния му на роза аромат. В труда си Materia Medica от 1749 година Линей отбелязва приложението на билката при главоболие и хистерия.

Смята се, че родиолата била използвана много отдавна от викингите, които вероятно са открили този адаптоген в Исландия и може би са дъвчели корените, за да им дадат сила и издръжливост по време на дългите пътувания по море.

В Сибир корените на родиолата са част от историята и културата на местните жители. Те са вярвали, че ако човек ги приема всеки ден, ще живее сто години. Там от векове се приготвят и приемат силни отвари от корените, за да помогнат на хората да се справят с трудните условия. Родиолата символизира здравето и плодовитостта, а корените се давали на младоженците преди първата им брачна нощ. Растението се приемало редовно и за облекчаване на умора, храносмилателни проблеми и нервно изтощение, а в общността местообитанието му в дивата природа, техниките за бране и съхранение на билката били строго пазени тайни.

Монголците използвали родиола в лечението на туберкулоза, пневмония и рак, както и за предотвратяване на разболяванията през дългите зимни месеци. Тибетските монаси приемали отвара от растението, която им помагала да успокоят ума си за медитация, а шерпите използвали корена за насищане на кръвта с кислород по време на дългите преходи на голяма надморска височина.

В традиционната китайска медицина употребата на родиола е започнала преди векове, като там билката е известна като хонг жин тиан. Използва се за възстановяване на енергията чи, за подобряване на функцията на сърцето и далака, за подсилване на умствения фокус, прочистване на белите дробове, успокояване на нервната система и заздравяване на имунната система. Растението се дава също на страдащите от обща слабост и изтощение, както и за подкрепа на организма след боледуване или при хронични състояния.

Rhodiola_zlaten_koren

Употреба на родиолата днес

Днес родиолата се отглежда отвъд арктическите региони – от Исландия, Швеция и Азия до Пиренеите, Алпите и северните планини на Канада и Аляска. Благодарение на Съветския съюз от 60-те години на XX век насам тя е един от най-проучваните адаптогени поради способността ѝ да подобрява както умственото, така и физическото представяне. Родиолата помогнала на руснаците да се състезават със Запада в промишлеността, спорта, космическите пътувания и военното дело. Билката е официално регистрирана в руската „Фармакопея“ от 1969 година като адаптоген, който повишава физическата издръжливост и помага за преодоляване на умората и стреса.

Родиолата съдържа множество активни субстанции – различни терпеноиди, флавоноиди, феноли и алкалоиди. Най-важните ѝ лечебни ефекти се дължат на основните активни съставки, розавини и салидрозид, които са уникални за Rhodiola rosea. За тези вещества се смята, че влияят на централната нервна система, като подобряват концентрацията и повишават издръжливостта, действайки като натурален антидепресант и анксиолитик.

Растящата популярност на тази билка означава, че в много страни тя се бере прекомерно, тъй като по-голямата част от добива ѝ в наши дни е от дивосъбирани растения. По правило една четвърт от ризома (коренището) трябва да се остави в земята, като беритбата от същото растение ще е невъзможна през следващите 8 – 10 години. В резултат на това от 80-те години на XX век родиолата е в списъка с редки растения на Сибир. За да защитите вида, опитайте да купувате билката от доверени, органично култивирани, възобновяеми източници. Тази информация трябва да е ясно посочена от доставчика.

 

Как родиолата може да е полезна за вас

Родиолата действа като полезно тонизиращо средство, което балансира жизнената сила на тялото, като подкрепя целия организъм. Тя подпомага позитивното стареене. Поддържа тялото спокойно, фокусирано, силно и подхранено, особено при сблъсък със стресорите от живота, които имат отрицателен ефект върху настроението и моделите на сън и предизвикват слаб или твърде силен апетит и изтощение.

Ключовият конституент на родиолата е салидрозидът – глюкозид, за който е установено, че има невропротективен, противораков и антидепресантен потенциал.

 

Ум

Родиолата е полезен адаптоген за свръхамбициозните хора, които претоварват тялото и ума си.

Стресовият хормон кортизол може да възпрепятства постигането на яснота на ума и да накара мисълта да блуждае. Родиолата помага за балансиране на надбъбречните жлези, като съдейства за по-позитивното управление на стреса. Когато сме подложени на постоянен емоционален и/или физически стрес, в тялото ни се освобождава кортизол, който, в дългосрочен план, може да има увреждащ ефект върху нервната система, метаболизма, имунната и сърдечносъдовата система, като влияе върху цялостното ни благополучие и върху процеса на стареене.

Изследвания на паметта показват, че родиолата помага за подобряване на концентрацията, като намалява умствената умора и подобрява представянето. Тя подсилва паметта и увеличава капацитета на мозъка за учене, като същевременно намалява умствената умора и замъгляването на мозъка. Това я прави идеален адаптоген за студенти, на които им предстои явяване на изпит, или за хората, които седят пред компютъра дълго време.



 

Положителните ефекти от родиолата помагат за подобряване на настроението и облекчаване на умората. Тази адаптогенна билка е полезна при лека до умерена депресия, при тревожност и за стимулиране на вниманието. Положителното ѝ действие върху нервната система и способността ѝ да успокоява ума я правят добро лекарство за СДВ.

Едно клинично изпитване, документирано в Скандинавския журнал по психиатрия през 2007 година, провежда двойно сляпо плацебо-контролирано изследване върху мъже и жени на възраст от 18 до 70 години.  Оценени и подбрани са според различна степен на депресия и са разделени на три групи. На две от групите са дадени различни дози екстракт от родиола, а третата група получава плацебо. Участниците са оценявани в продължение на 6 седмици. Пациентите от двете групи, приемали екстракт от родиола, показват значително подобрение в цялостното състояние по отношение на депресията, безсънието и емоционалната нестабилност, но не и в самочувствието. Същевременно групата на плацебо не показва никакво подобрение. Не са съобщени никакви странични ефекти. Ззаключението на учените е, че родиолата показва категоричен антидепресантен потенциал при пациенти с лека до умерена депресия.

 

Тяло

Родиолата повишава способността на тялото да използва енергията от клетките си по-ефективно. Помага при усещане за умора и изтощение и подкрепя тялото с подобрени модели на сън.

Билката се използва от спортистите за увеличаване на силата и издръжливостта и за съкращаване на времето за възстановяване след продължителна физическа активност. Смята се също, че помага за по-бързото изгаряне на мазнините и намалява мускулната скованост след напрягане.

За сърдечносъдовите проблеми, причинени от стрес, като аритмия, е установено, че се повлияват добре от родиола. Това допринася за подобряване на цялостната функция на сърдечния мускул.

Високото ѝ антиоксидантно съдържание прави родиолата добро средство за превенция на рак, тъй като тя намалява уврежданията от свободните радикали. За растението се смята, че има балансиращ ефект върху щитовидната жлеза. Подобрява и регулира тиреоидната функция при лек хипотиреоидизъм, без да свръхстимулира жлезата и да причинява хиперфункция.

Родиолата подобрява сексуалната функция както при мъжете, така и при жените, които страдат от изтощение и депресия.

 

Красота и дух

Емоционалният и физическият стрес, както и замърсителите от околната среда дават своето отражение върху кожата. Способността на родиолата да защитава тялото от всичко това прави кожата по-малко податлива на преждевременно стареене. Родиолата е нова съставка за разкрасителната индустрия поради високата си концентрация на антиоксиданти. Те противодействат на ефектите от замърсяването и причиняваните от UV лъчите увреждания, увеличаващи се с остаряването.

Установено е, че когато се използва специално за кожата, родиолата подобрява кръвообращението и стимулира производството на колаген. Така помага за поддържането на еластичността на кожата и намалява фините линии.

Родиолата се използва за възстановяване на енергията чи – жизнената сила, която ни помага да се свържем отново със себе си и подмладява духа ни.

Как да употребяваш родиола?
В книгата Супербилките АДАПТОГЕНИ ще откриеш десет и повече приложения на тази билка адаптоген.

superbilki-adaptogeni-baner

 

Както при повечето адаптогени, ползите от родиолата се натрупват след период на редовна употреба. За лечебни цели се използва коренът, който е леко горчив и много изсушаващ. На вкус е като смесица от рози и портокали.

Опитайте се да приемате тази балансираща билка няколко седмици преди пътуване и докато сте на път. Така ще подкрепите тялото по време на стреса от съвременното пътуване, особено при летене със самолет.

Моля, опитай се да купуваш билки от органични производители или от източници на устойчив добив, за да помогнем на дивата родиола да процъфтява…

Още практична информация, плюс рецепти за тинктури, билков мед, сиропи и кулинарни рецепти за родиола и още 20 супер билки адаптогени, ще откриеш в книгата Супербилките АДАПТОГЕНИ от Рейчъл Ландън. Тази книга предлага задълбочено разбиране на лечебните свойства на адаптогените и как те могат да подкрепят здравето и благополучието ви. Независимо дали сте начинаещ в света на билките или опитен билкар, ще намерите ценна информация и вдъхновение за използването на тези мощни растения във всекидневието си.

Лате с родиола

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Fill out this field
Fill out this field
Моля, въведете валиден имейл адрес.
You need to agree with the terms to proceed