Джинджифил

Какви са ползите от него и как да го приемаме?

 

gingifil

В статиите и в книгите ни често споменаваме джинджифил. Никога досега обаче не сме се спирали подробно на него, въпреки че го има почти във всичките ни противовъзпалителни рецепти, в рецептите за натурални фатбърнъри, дори и в рецептите ни за красота. В книгата си „Микробиом диета“ д-р Рафаел Келман го обявява и за една от най-мощните суперподправки. Поради всичко това, но и защото искаме да споделим с теб защо избрахме за подарък към новата ни книга точно този дегустационен пакет джинджифилов чай, решихме, че е крайно време да си поговорим малко повече за джинджифила.

Какво представлява растението джинджифил?

Джинджифилът е част от семейство Джинджифилови (Zingiberaceae) заедно с кардамона и куркумата. Oбикновено се произвежда в Индия, Ямайка, Фиджи, Индонезия и Австралия. Коренът от джинджифил може да се консумира пресен, на прах, изсушен като подправка, под формата на масло или като сок.

Кокосово-джинджифилова супа с леща и спанак

 

Джинджифилът е билка, известна от хилядолетия с лечебните си качества – името му на санскрит означава „универсално лекарство“. Джинджифилът съдържа редица активни противовъзпалителни и антиоксидантни съединения, полезни за здравето, като например джинджерол, бета-каротин, капсаицин, кафеена киселина, куркумин и салицилат, както и множество биоактивни вещества – 1% до 3% етерични масла (гингиберен, цинеол, камфин, феландрен) и много жизненонеобходими за човека аминокиселини – триптофан, лизин, треонин, фенилаланин , метионин и валин. Той е богат на желязо, натрий, калий, цинк, магнезиеви соли, фосфор, калций и витамините А, С, В1 и В2.

Джиинджеролът е основното биоактивно съединение с високо съдържание в корена от джинджифил. То е отговорно за голяма част от лечебните свойства на билката. Естественото му противовъзпалително действие може да спомогне за намаляване на риска от инфекции – в действителност екстракт от джинджифил може да инхибира растежа на различни видове бактерии.

В кои случаи използваме джинджифил за подобряване на здравето?

Начинът, по който живеем в съвременния свят – забързано ежедневие, стрес, хапване на крак, липса на физическа активност, – често води до наличие именно на проблемите, с които се бори тази вълшебна билка, наречена джинджифил:

  • лошо храносмилане,
  • отслабен имунитет и вътрешни възпалителни процеси,
  • наднормено тегло,
  • възпаление,
  • настинки и грип,
  • прилошаване и повръщане…

Днес най-честата употреба на джинджифила е при храносмилателни проблеми. Статистиката сочи, че 80% от хората страдат периодично от стомашно-чревен дискомфорт. Цели 40% от тях не си дават сметка, че това не е нормално. Те не правят нищо за подобряване на положението, въпреки че това се отразява на общото им състояние и качество на живот.

 

Фенолните съединения в джинджифила помагат за облекчаване на стомашно-чревното дразнене и стимулират храносмилателната система да произвежда повече ензими и да секретира повече жлъчка за по-добро храносмилане. Джинджифилът се ползва и като силно противовъзпалително средство при проблеми с червата. Той е признат като най-доброто естествено решение срещу гадене, повръщане, морска болест, сутрешно прилошаване по време на бременност, гадене при химиотерапия и като цяло след оперативна намеса.

Противовъзпалителните свойства на джинджифила са признати и при ревматоиден артрит и болки в ставите, при настинки, за здравето на сърдечносъдовата система и за понижаване на холестерола.

 

Под каква форма можем да приемаме джинджифил?

 

Слънчево смути

 

Според състоянието вариантите за използването на джинджифила са няколко:

  • настърган пресен джинджифил за дъвчене;
  • добавяне на пресен или сушен джинджифил в бульони, супи, ястия и смутита;
  • и най-лесният начин, подходящ за всички – чай от джинджифил.

При редовен прием на чай от джинджифил се стимулира перисталтиката. Това води до преодоляване на често срещани състояния като запек, газове, подуване на стомаха и червата и други.

Чаят от джинджифил е изключително подходящ и през зимния сезон за справяне с настинки и висока температура, защото билката помага на тялото да повиши вътрешната си температура и да се пребори с вирусите. Вдигането на вътрешната температура води и до по-бързото горене на мазнини в организма. А то, в комбинация с подобряване на храносмилането, помага за топене на излишните мазнини в тялото.

Чаят от джинджифил се препоръчва за подобряване и регулиране на храносмилането и за правилното усвояване на храната. Действа благоприятно при стомашни неразположения, подпомага естествените процеси на детоксикация в тялото и зарежда с жизнена енергия.

Вижте защо джинджифилът е една от най-мощните лечебни билки

ГАЗИРАНО ДЖИНДЖИФИЛОВО МОХИТО

 

ДЖИНДЖИФИЛЪТ Е БИЛКА, ИЗВЕСТНА ОТ ХИЛЯДОЛЕТИЯ С ДОКАЗАНИТЕ СИ ЛЕЧЕБНИ КАЧЕСТВА:

  • Коренът от джинджифил е богат на витамин C и витамини от група В, съдържа ценни минерали, етерични масла и незаменими аминокиселини, които го правят мощно средство за подсилване на имунната система.
  • Джинджифилът съдържа важни ензими, подпомагащи доброто храносмилане, и доказано помага за преодоляване на киселинен рефлукс, подуване и газове в стомаха.
  • Лютите съставки на джинджифила (гингероли и шогаоли) стимулират метаболизма и тонизират мускулите на червата при нередовен стомах.
  • Джинджифилът стимулира кръвообращението, повишава телесната температура и чисти токсините от организма и като резултат повишава имунната защита и зарежда осезаемо тялото с повече енергия.
  • Антихистаминовите свойства на джинджифила помагат и при лечение на алергии – честа причина за респираторни заболявания като астма и бронхит.
  • Съдържащите се в джинджифила фитохимикали го правят антиоксидант номер 1 в света на растенията
  • Джинджифилът е мощно средство за подобряване на концентрацията и паметта – билката съдържа вещества, които стимулират мозъчното кръвообращение дори и в най-малките кръвоносни съдове.

 

Джинджифилови мъфини с круши и орехи

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Fill out this field
Fill out this field
Моля, въведете валиден имейл адрес.
You need to agree with the terms to proceed